RectangleRectangle

UNESCO

Dünya Mirası
Ne Demektir?

UNESCO 1972’de Paris’te “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme”yi kabul etmiştir. Böylece bütün insanlığın ortak mirası kabul edilen, yeri doldurulamaz doğal ve kültürel varlıklar uluslararası bir platformda korunma altına alınmış ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmıştır. İşte, bu varlıklara Dünya Mirası denir…

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Birleşmiş Milletler’in özel bir kurumu olarak 1946’da kurulmuştur.

Miras Listesinde
Kimlere Yer Var?

Dünya Miras Komitesi’nde görevli 21 (ülke) üye, yapılan başvuruları değerlendirir. Değerlendirme sırasında kültürel değerler, bozulmamışlık, doğal habitatlara ev sahipliği yapma, tehlike altındaki canlı türlerini barındırma, insan yaratıcılığının üst düzeyde olması, çevre-insan ilişkisinde ayrıcalıklı değer katma ve yaşayan/yok olmuş bir kültür geleneğinin az rastlanan temsilcisi olma gibi ölçütlere bakılır. Yani başvurular aslında kültürel ve doğal ölçütler olarak iki ana değerlendirmeden geçer.

Kimler Var, Kimler?

UNESCO Dünya Mirası Listesinde 167 ülkeden 832’si kültürel, 206’sı doğal ve 35’i de hem doğal hem kültürel toplam 1073 dünya mirası bulunur. Bunların hepsini whc.unesco.org/en/list/ adresinden inceleyebilirsiniz.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde İtalya 53 mirasla ilk sırada yer alır. Çin 52 mirasla ikinci ve İspanya da 46 mirasla üçüncüdür. Listede Türkiye’den de 17 varlık bulunur.

RectangleGraphicLine
 
 
PolygonPolygon
RectanglePolygon

Kuruluşu 11. yüzyıla kadar uzanan Norveç’in Bergen kenti. Burası, tarihindeki büyük yangınların ardından limandaki karakteristik ahşap evleri tekrar tekrar hayata geçirmiş kültürel dünya miraslarından biridir.

 
PolygonPolygon
RectanglePolygon

Aşağıya bakmayı bir yana bırakın, insanın doğrudan kendisine bakmaya korktuğu bu tren yolunun nasıl yapıldığını düşünün bir. Bu, İsviçre ve İtalya Alpleri’ndeki Rhaetian Demiryolu’dur. 1904’te açılan 67 km’lik Albula hattında 42 tünel ve 114 viyadük vardır. 61 km’lik Bernina hattı da 13 tünel, 52 viyadük ve köprüyle yapılmıştır. Alp Dağları’na sağladığı sosyo-ekonomik etki, inşasındaki teknik, mimari ve çevresel uyumla kültürel dünya mirası listesine girmiştir.

Polygon
 
PolygonPolygon
RectanglePolygon

Kalsiyum oksit içeren şifalı suların üzerlerinden aktığı bembeyaz travertenler, ya da hepimizin bildiği adıyla Pamukkale, ünlü dünya miraslarımızdan biridir. Hem kültürel hem de doğal miras olarak kabul edilmiştir.

35

34

RectangleRectangleRectangle
Rectangle
 

Derginizi büyütmek / küçültmek için

Windows: ctrl + / –| MacOS: cmd + / –

tuşlarını kullanabilirsiniz.

 
Rectangle
Rectangle
 
 

DERGİNİN KULLANIMI

inline Rectangle

kumbaradergisi.com’a git

inline Rectangle

İçindekiler

inline Rectangle

Önceki-sonraki sayfaya git

DERGİNİN İÇİNDEKİ SEMBOLLER VE ANLAMLARI

inline Rectangle

Etkileşimli öğeleri

ilk durumuna getir

inline Rectangle

Öğeyi büyüt

inline Rectangle

Öğeyi kapat

inline Rectangle

Videoyu aç

inline Rectangle

Sesi aç

inline Rectangle

Resmi kaydır

inline Rectangle

Yazıyı kaydır

inline Rectangle

Bulmacanın çözümü kapalı

inline Rectangle

Bulmacanın çözümü açık

Rectangle
 
Built with In5.