RectangleRectangle

19. yüzyılda parmak izlerini bilimsel bir temele oturtan kişi kriminoloji (suç bilimi) ile de ilgilenen çok yönlü bilim insanı Francis Galton, iki insanın aynı parmak izine sahip olma olasılığını 64 milyarda bir olarak hesaplamış.

Parmaklarımızın ucundakiler yalnızca birer iz değil, aynı zamanda dokunma duyumuzu da sağlayan çok önemli bir araç. Parmak uçlarımızın bu izlerle algıladığı titreşimler dokunduğumuz şeylerin sert, yumuşak, tüylü vs. olduğunu ayırt etmemizi sağlıyor.

İlmek, demet ve yay tipleri

Örneğin koalalar. Günün neredeyse 20 saatini ağaç tepelerinde uyuyarak ve okaliptüs yaprakları yiyerek geçiren bu tembel hayvanın, burada işi ne? Şöyle bir işi var: Birçok hayvan türünün hatta maymunların bile parmak izleri yokken koalaların da tıpkı biz insanlar gibi onları biricik kılan ve diğerlerinden ayıran parmak izleri var.

Peki biz insanlar bu izler aleminde eşsiz miyiz? Tabii ki değiliz. Bilim her gün hızla ilerliyor ve yanımıza eşsiz izlere sahip başka canlılar ekliyor.

İnsanların parmak izinin eşsiz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle insanların kimlik belirlenmesinde uzunca bir süredir kullanılıyorlar. Bizi biricik kılan parmak izlerimiz daha anne karnındayken şekilleniyor ve gelişimlerini orada tamamlıyor.

Parmak izlerimizin çok karmaşık bir deseni varmış gibi görünür. Aslında bütün insanların parmak izlerini oluşturan desenler yay, ilmek ve demet olarak üç temel gruba ayrılır. İnsanların yaklaşık yüzde 65’i ilmek, yüzde 30’u demet ve yüzde 5’i de yay grubunda yer alır.

GraphicLine

29

28

RectangleRectangleRectangle
Rectangle
 
 

DERGİNİN KULLANIMI

inline Rectangle

kumbaradergisi.com’a git

inline Rectangle

İçindekiler

inline Rectangle

Önceki-sonraki sayfaya git

DERGİNİN İÇİNDEKİ SEMBOLLER VE ANLAMLARI

inline Rectangle

Etkileşimli öğeleri

ilk durumuna getir

inline Rectangle

Öğeyi büyüt

inline Rectangle

Öğeyi kapat

inline Rectangle

Videoyu aç

inline Rectangle

Sesi aç

inline Rectangle

Resmi kaydır

inline Rectangle

Yazıyı kaydır

inline Rectangle

Bulmacanın çözümü kapalı

inline Rectangle

Bulmacanın çözümü açık

Rectangle
 
Built with In5.